Vedeli ste, že podľa prejdenej vzdialenosti v prvom roku môžete odhadnúť počet kilometrov, ktoré najazdíte so svojím autom za niekoľko rokov? Cieľom štúdie spoločnosti carVertical v Európe a USA bolo zistiť, v ktorých krajinách vozidlá najazdia ročne najviac kilometrov. Autá dovezené zo západu majú často vysoký počet najazdených kilometrov a niektorí predajcovia môžu tieto čísla upraviť, aby tým zvýšili hodnotu vozidla.
Prvé miesto obsadili autá z Holandska
Najvyšší priemerný ročný nájazd – 29 851 kilometrov bol nameraný medzi vozidlami v Holandsku, nasledovali autá zo Španielska (29 017 kilometrov), Dánska (27 346 kilometrov), Belgicka (24 308 kilometrov) a Francúzska (23 775 kilometrov).
Po 3-4 rokoch budú mať autá z týchto krajín na odometri približne až 100 000 kilometrov, čo môže viesť ich majiteľov k predaju a následnej kúpe nového vozidla.
Podľa experta Matasa Buzelisa zo spoločnosti carVertical sa vodiči často snažia predať autá s vyšším počtom najazdených kilometrov, pretože v ich očiach majú výrazne nižšiu hodnotu. „Zo západnej Európy k nám prichádza značný počet niekoľkoročných áut s vysokým počtom najazdených kilometrov. Dovoz áut z iných európskych krajín je pomerne cenovo výhodný a bezproblémový, takže konečná cena ojazdeného vozidla sa tak nezvýši,“ dodáva Buzelis.
Spomedzi susedných krajín jazdia Slováci najviac
Na slovenských cestách sa v priemere roka najazdí až 21 230 kilometrov. Počet kilometrov u našich susedov je nižší. V Česku je to 19 155 kilometrov, v Poľsku 17 925 kilometrov a v Maďarsku 19 357 kilometrov. Tesne pred nami je Rakúsko s ročným nájazdom 21 563 kilometrov. Najmenej jazdia v Európe Lotyši s počtom 17 420 kilometrov.
Naopak v porovnaní s krajinami západnej Európy najazdia autá na Slovensku kratšie vzdialenosti. Po 10 rokoch môžu mať najazdených až okolo 210 000 km.
Najnižší ročný nájazd bol zaznamenaný u áut dovezených z USA, a to 16 941 kilometrov. Napriek najnižšiemu počtu najazdených kilometrov spomedzi všetkých sledovaných krajín sú americké autá zvyčajne vážne poškodené. V opačnom prípade by ich ďalší predaj nebol pre predajcov výhodný.
Môže byť auto s nízkym počtom najazdených kilometrov, ktoré sa predáva lacno, dobrou kúpou?
Pri výbere ojazdeného vozidla by mali byť vodiči mimoriadne opatrní, a to najmä pri vozidlách s nízkym počtom najazdených kilometrov za priaznivú cenu. Niektorí predajcovia často upravujú údaje na tachometri s úmyslom dosiahnuť vyššieho zisku.
Pri kúpe vozidla dovezeného zo zahraničia sa výrazne zvyšuje aj pravdepodobnosť kúpy vozidla so stočenými kilometrami. Krajiny si údaje o vozidlách vzájomne nevymieňajú a niektoré osoby môžu túto skutočnosť využiť vo svoj prospech. Výsledkom je, že na Slovensko sa zo zahraničia dostáva veľa áut s falošným počtom najazdených kilometrov.
„Pred stretnutím s predajcom by si mali vodiči overiť históriu vozidla a zistiť skutočný počet najazdených kilometrov. Okrem ušetreného času tak predídu aj prípadnému sklamaniu. Pri kúpe ojazdeného vozidla je tiež potrebné absolvovať skúšobnú jazdu a nechať si auto skontrolovať v autorizovanom servise,“ vysvetľuje Buzelis.
Odborné Autoporadenstvo
Najnovšie príspevky od Odborné Autoporadenstvo (zobraziť všetky)
- Podvody s tachometrom: ako odhaliť a vyhnúť sa kúpe auta so stočenými kilometrami? - 8 novembra 2024
- Transparentnosť trhu s ojazdenými autami na Slovensku v priebehu roka klesla - 25 októbra 2024
- Stáčanie kilometrov je bežné pri autách s vysokým počtom najazdených kilometrov, no poškodenia sú bežné pri akejkoľvek najazdenej vzdialenosti - 11 októbra 2024
- Zatopené auto: ako ho rozpoznať a má zmysel ho kupovať? - 1 októbra 2024
- Slováci potrebujú viac ako polročný plat na to, aby si mohli dovoliť ojazdené auto. To je menej ako väčšina Európy - 23 septembra 2024