Kúpili ste si jazdené auto dovezené zo zahraničia a máte z neho obrovskú radosť? Viete, že vám ho úrady môžu zabaviť?

Na internete sa objavujú stále nové ponuky jazdených vozidiel, ktorých cena je lákavo nízka. Dnes však už neplatí na 100 % veta “cena je adekvátna stavu”. Auto môže byť vskutku vo vynikajúcom stave ale môže sa jednať o podvod. Aký iný háčik, o ktorom už viete alebo ste sa s ním stretli môže byť pri kúpe auta dovezeného zo zahraničia iný?

Predstavte si, že si v inzeráte vyhliadnete auto s lákavou cenou nižšou ako majú ostatné autá. V popise môžte, nemusíte natrafiť na vetu „automobil na dovoz“. Po vytočení čísla sa vám ozve obchodník, ktorý sa s vami bude chcieť stretnúť pričom na stretnutí od vás bude za auto žiadať značnú zálohu od 500 EUR do rádovo tisíciek EUR. Tá obsahuje samozrejme náklady na prevoz automobilu a nejaké „drobné“ navyše.

Predajca sa bude biť do hrude, že auto z väčšej časti vyplatí za vás spoločnosť pre ktorú pracuje, odkúpia ho od predajcu a dovezú na Slovensko a prihlásia. Samozrejmosťou bude zmluva, ktorá vám bude zaručovať solventnosť obchodu, záruka na technický stav vozidla a jeho prihlásenie. Bude to mať samozrejme háčik. Auto sa ešte nachádza v zahraničí a vy ani neviete či skutočne existuje.

Vy dôverčiví ste však už zložili zálohu a tak budete čakať podľa dohody na telefonát z ich strany. Dovoz by mal trvať cirka týždeň a ten nasledujúci by sa auto malo prihlasovať na SK ŠPZ. Telefonátu od obchodníka sa však nedočkáte a na číslo ktoré ste pred tým volali sa už nedovoláte. Firma samozrejme neexistuje. Tieto spoločnosti sú samozrejme vymyslené a pre tento účel majú dokonca založené webové stránky.

Často dokonca zneužívajú recenzie a povesť skutočných a overených dopravných spoločností. Cieľom je vylákať peniaze z kupujúceho, formy sú tu opäť rôzne. Môže ísť napríklad o platbu na účet v banke, ktorý je založený na odcudzené doklady. Gratulujem, práve ste prišli o peniaze a nemáte ani auto. Zlá predstava však?

Inzerát

Druhý prípad. Predstavte si, že si nájdete v inzeráte auto. Poučení z minulosti sa už opýtate na to či sa auto fyzicky nachádza na Slovensku. Tento druh podvodníkov vám odpovie že samozrejme áno. Ale pozor, stále tu máte pochybnosti v príliš nízkej cene auta. Stav nikdy havarované, úplná servisná história, servisná knižka, nízky kilometrový nájazd, overiteľné kilometre a skvelá výbava. To znie lákavo.

“Veď čo? “Poviete si, že sa im to hádam nepodarilo dlhšie predať, preto tá nízka cena. Je to ako v obchodnom dome, zlacňujú keď sa im to dlho nepodarí predať. Skratka potrebujú kapitál na ďalšie obchodovanie. Už ste ale aj tak nedôverčivý a na obhliadku si privoláte so sebou odborníka. On stav auta zhodnotí, že je perfektný a v skutku možno na pár drobností nemá čo vytknúť.

Pri obhliadke vám obchodník ešte oznámi, že predsa len bude cena trocha vyššia a to o prihlásenie auta. To sa už vaša dôvera zvyšuje a poviete si, že to už by aj mohla byť adekvátna cena. Super, dáte obchodníkovi zálohu vo výške pokrývajúcej prihlasovaciu agendu (poznámka podľa auta od cca 483 do 3447 EUR). Samozrejmosťou je zálohová zmluva. Znova podobný prípad, čakáte netrpezlivo podľa dohody na telefonát od obchodníka.

O týždeň vám obchodník zavolá a oznámi, že po vozidlo si môžete prísť so zvyšnou sumou v podstate uvedenou v inzeráte. Z radosťou teda cestujete po auto, ktoré ste si ešte dali aj na odporúčania obchodníka preveriť v autorizovanom servise a všetko bolo v poriadku. Nedôvera pri pohľade na auto už so slovenskými špz úplne opadla. Preštudujete a podpíšete kúpno predajnú zmluvu, vyplatíte zvyšnú sumu za auto a spokojne cestujete domov.

Auto si spokojne užívate. No po pár mesiacoch príde vytriezvenie kedy vám ho zabaví polícia ako dôkaz vyšetrovania daňového úniku. Čítate správne. Existujú fiktívne firmy s nastrčenými bielym koňom. Tieto firmy nakupujú v zahraničí autá bez DPH čo legálne je, ale na Slovensku už túto DPH neuhradia. Ak na to daňový úrad príde a ono na to raz príde, auto vám zabavia na dobu potrebnú na vyšetrenie podvodu, čo môže byť aj niekoľko rokov.

Od dovozcu nevysúdite nič nakoľko sa jedná o fiktívnu s.r.o., ktorá už je pri najlepšom aj tak zrušená. Pozor však na prípady kedy podvodníci predajú auto do nastrčeného autobazáru. Znovu neodvedú DPH a autobazár takéto auto predáva už s konečnou cenou pre zákazníka pričom on odvedie daň zo zisku, DPH však nie. Znova sa jedná o daňový podvod nakoľko DPH nebola uhradená.

Postup ten istý ako predošlí, spravodlivosti sa nedovoláte nakoľko autobazár sa dá do pozície obete a firma ktorá mu to predala je znova fiktívna. Je to ešte horšia predstava ako tá predošlá? V Českej republike pripravili zákon, ktorý postihuje odberateľov nakupujúcich autá od nepoctivých obchodníkov. Na Slovenskú zatiaľ podobnú právnu úpravu nemáme.

Pýtate sa ako predísť takýmto situáciám? V prvom prípade rozhodne nedávajte žiadnu zálohu za auto, ktoré ste ani fyzicky nevideli. Príbehy prečo je auto v zahraničí sa rôznia a niekedy sú až k uvereniu. Predávam auto bratovi, ktorý je v zahraničí, kamarátovi, ktorý je v Austrálii ale auto sa nachádza v Nemecku, lebo tam pred tým robil. Alebo vám auto prepravia cez lodnú spoločnosť, pričom od vás budú žiadať až 50% z ceny.

Prisľúbia vám aj zaslanie kópie zmlúv so spoločnosťou, cez ktorú budete komunikovať. Po vyplatení platby už však nie je možné skontaktovať predajcu. Podvodníci často menia aj mená, e-mailové adresy aj typy predávaných áut. Dokonca sú schopní poslať aj kópie dokladov vozidla, či svojich falošných občianských preukazov a pasov. Niektorí si vytvoria aj fiktívnu identitu na internete, či ukradnú na sociálnych sieťach identitu niekomu inému.

Tieto podvody sú v dnešnej dobe skutočne na profesionálnej úrovni, preto platí jedno hlavné pravidlo: “rozhodne nedávajte žiadnu zálohu dopredu”.

V druhom prípade, vám pomôže auto kupovať len od overených obchodníkov, dnes je na nete veľa recenzii o tých overených. Alebo ak chcete ísť na vlastnú päsť tak si rozhodne auto dajte preveriť firmou, ktorá sa špecializuje na preverenie vozidiel. Pri kúpe auta si dôkladne dajte skontrolovať jeho históriu a všetky dokumenty k nemu náležité. A rozhodne sa nedajte zlákať na nízku cenu auta. Jedine takýmto spôsobom sa zákazník vyhne obdobným nepríjemným skúsenostiam.

Aj keď zákon na toto na Slovensku ešte nie je, dôrazne odporúčame požadovať od predajcov dovážaných ojazdených áut dokumentáciu týkajúcu sa vyrovnania DPH, s cieľom získať istotu, že vozidlo nebolo predmetom daňového podvodu.

Chcem si dať dôkladne skontrolovať auto!

    Tieto údaje neposkytneme žiadnej tretej strane a slúžia len na konktakt s vami.

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *