S príchodom jari je dôležité po niekoľkých mesiacoch nepriaznivého počasia skontrolovať stav vášho auta a pripraviť ho na ďalšie cesty. Aby sme vám túto úlohu uľahčili, máme pre vás tipy od automobilových odborníkov zo spoločnosti carVertical, ktoré vám pomôžu pripraviť vaše auto na jar a udržať ho v špičkovej kondícii.
Dôkladne umývajte svoje auto
Soľ, špina a iné nečistoty môžu byť príčinou korózie, ktorá môže mať vplyv na brzdové doštičky, odpruženie, podbehy kolies, výfukový systém a ďalšie súčasti vozidla. Hoci sa odporúča auto pravidelne umývať, mnohí vodiči s umývaním čakajú až do konca zimy, čo vytvára ideálne podmienky pre vznik korózie.
Ak chcete, aby sa vaše auto opäť lesklo, vezmite ho do bezkontaktnej autoumyvárne alebo použite hubku z mikrovlákna na odstránenie nečistôt a špiny. Dôležité je aj čistenie podvozku, pretože práve tu korózia spôsobuje škody, ktoré nevidíte. Keďže čistenie podvozku vlastnými silami môže byť náročné, možno budete musieť vyhľadať autoumyváreň, ktorá sa špecializuje na tieto služby, alebo si nechať vozidlo zdvihnúť.
Chráňte auto pred koróziou
Ak sa na vašom vozidle nachádza hrdza, mali by ste ju okamžite riešiť, pretože má tendenciu sa šíriť a môže vaše auto ešte viac poškodiť, ak ostane bez ošetrenia. Z tohto dôvodu je najlepšie zveriť svoje vozidlo do rúk odborníka.
Poškodenia spôsobené koróziou síce môžete opraviť sami, ale ide o zdĺhavý proces, ktorý si vyžaduje špecifické nástroje a presnosť. Najprv sa poškodený lak odlúpne a odstráni. Potom sa povrch očistí minerálnym liehom a štetcom sa nanesie prípravok proti korózii. Po dokončení procesu sa nanesie výplň karosérie a neskôr základný náter. Po zaschnutí sa plocha prebrúsi mokrým brúsnym papierom, povrch sa očistí a poškodené časti sa nanovo nalakujú.
Ak auto umyjete aspoň raz za dva týždne a budete ho udržiavať vo vyhrievanej garáži, znížite pravdepodobnosť vzniku korózie. Okrem toho môžete použiť podkladový náter, ktorý vytvorí ochrannú vrstvu odolnú voči korózii.
Pravidelne čistite interiér vozidla
Keď vodič v zime nastúpi do auta s mokrým kabátom a zasneženými topánkami, vo vozidle sa postupne začne hromadiť vlhkosť. Časom to vedie k tvorbe plesní a baktérií. Môže to postihnúť aj autosedačky, pričom sa začne poškodzovať ich tkanina. Nehovoriac o nepríjemnom zápachu vo vnútri auta, ktorého sa len ťažko zbavíte.
Dôkladne auto vysajte, aby ste z interiéru odstránili všetok piesok a nečistoty. Osobitnú starostlivosť venujte sedadlám a nezabudnite vysávať priestory medzi sedákmi a operadlami. Prístrojovú dosku, volant a palubnú dosku môžete vyčistiť špeciálnym čistiacim prostriedkom na interiér vozidla. Na odstránenie prachu z tlačidiel, gombíkov a štrbín použite malú kefku. Ak má vaše vozidlo kožené sedadlá, môžete použiť aj prípravok na ochranu kože pred popraskaním.
Vymeňte stierače
Hoci je normálne, že sa stierače časom opotrebujú, extrémne teploty tento proces ešte urýchľujú. Gumové stierače môžu začať praskať a štiepiť sa, čo môže spôsobiť šmuhy a zlú viditeľnosť.
Odborníci odporúčajú vymieňať stierače každých 6 až 12 mesiacov. Väčšina vozidiel nevyžaduje na výmenu stieračov špeciálne nástroje a výmena netrvá dlhšie ako niekoľko minút.
Skontrolujte pneumatiky
Bez ohľadu na to, či máte na vozidle celoročné pneumatiky alebo iné sady na zimu a leto, je dôležité posúdiť ich stav. Skontrolujte behúne a bočnice pneumatík a pozrite sa na prípadné poškodenie alebo opotrebovanie.
Odhaduje sa, že pneumatiky by sa mali meniť každých 3 až 5 rokov. To však závisí od podmienok na cestách, jazdných návykov a údržby. Pneumatiky tiež starnú, čo znamená, že by ste nemali používať pneumatiky staré viac ako 10 rokov, aj keď môžu mať ešte dostatočný dezén.
Odborné Autoporadenstvo
Najnovšie príspevky od Odborné Autoporadenstvo (zobraziť všetky)
- Odborníci zistili, prečo sa elektrické vozidlá predávajú horšie – nie je to len o cene - 20 decembra 2024
- Ako zistiť, či bolo auto v minulosti vážne poškodené? - 13 decembra 2024
- Niektoré autá na Slovensku mohli zmeniť majiteľa až 15-krát - 11 decembra 2024
- Medzinárodné údaje o automobiloch – najlepší prostriedok na zníženie podvodov s ojazdenými autami v Európe - 23 novembra 2024
- Podvody s tachometrom: ako odhaliť a vyhnúť sa kúpe auta so stočenými kilometrami? - 8 novembra 2024