Dovoz ojazdených automobilov sa v poslednom čase stal veľmi populárnym, a to predovšetkým na Slovensku. Jedným z hlavných dôvodov sú nižšie obstarávacie náklady na kúpu auta a skutočnosť, že mnoho ľudí si stále myslí, že ak je auto zo zahraničia, jeho stav je automaticky oveľa lepší, ako keby si to isté auto kúpili na Slovensku.
Pravda je taká, že pre Slovákov je väčšinou rozhodujúca cena, stav vozidla a výbava. U väčšiny ojazdených dovážaných vozidiel nájdete priaznivé ceny a potenciálne nízky počet najazdených kilometrov. Nákup zo zahraničia však zahŕňa množstvo dôležitých administratívnych úkonov a poplatkov, s ktorými by ste sa mali oboznámiť skôr, ako sa rozhodnete pre kúpu vozidla zo zahraničia.
V tomto článku si však predstavíme krajiny, z ktorých sa dováža najviac ojazdených automobilov.
Nižšie uvedené štatistiky vychádzajú z údajov spoločnosti carVertical. To znamená, že táto štúdia zahŕňa len dovezené ojazdené vozidlá, ktoré boli skontrolované prostredníctvom platformy carVertical za posledné dva roky.
Vďaka prehľadu histórie vozidla od spoločnosti môžete zistiť dátumy registrácie a krajiny, v ktorých bolo vozidlo predtým registrované. Tieto informácie boli tiež základom tejto štúdie. Na účely tejto štúdie sme analyzovali tisíce prehľadov a správ o histórii vozidiel.
5 krajín, z ktorých sa na Slovensko dováža najviac ojazdených automobilov:
Nemecko je stále najobľúbenejšou krajinou, z ktorej sa dovážajú ojazdené vozidlá na Slovensko. A to predovšetkým kvôli už spomínanej cene, ale aj lepšej výbave a stavu vozidla. Na druhej strane mnohých kupujúcich môže odradiť jazyková bariéra alebo administratívne úkony spojené s dovozom vozidla z Nemecka. Ak sa teda rozhodnete kúpiť ojazdené vozidlo z Nemecka a viete, že vaše jazykové znalosti nie sú najlepšie, odporúčame vám obrátiť sa na odborníkov, ktorí sa zaoberajú dovozom vozidiel z Nemecka. Vyhnete sa tak množstvu papierovania a ďalším nepríjemnostiam, ktorým by ste kvôli jazykovej bariére mohli čeliť.
Druhou najobľúbenejšou krajinou, z ktorej sa často dovážajú ojazdené vozidlá, je Česká republika. Nie je sa čomu diviť, Česko je veľmi blízko, a preto mnoho ľudí predpokladá, že dovoz vozidla nebude stáť tak veľa peňazí ako dajme tomu z Nemecka. Okrem toho nebudete musieť čeliť jazykovej bariére a vzdialenosťou to môže byť niekedy rovnaké, ako keby ste si išli po auto na východ Slovenska. Ak sa však rozhodujete pre kúpu auta v Českej republike, radi by sme vás upozornili na niekoľko dôležitých skutočností. S kúpou auta je spojených veľa dôležitých úloh, aj keď auto pochádza z Českej republiky.
Ide najmä o odhlásenie vozidla z evidencie v Českej republike, prepravu, prihlásenie vozidla na Slovensku, DPH (v prípade, že auto kupujte s odpočtom DPH), administratívne úkony a ďalšie poplatky. Tieto skutočnosti by ste si mali ujasniť skôr, ako sa rozhodnete pre kúpu vozidla. Hoci sa kúpa vozidla z Českej republiky môže zdať výhodná, v konečnom dôsledku vás môže vyjsť oveľa drahšie (záleží od veku vozidla a výkonu jeho motora), preto je potrebné všetko vopred dôkladne zvážiť.
Dovoz ojazdených automobilov z Belgicka, Talianska a Holandska nie je až taký populárny, napriek tomu sa určité percento ojazdených automobilov dováža z týchto krajín, a to najmä kvôli rôznym modelom alebo značkám automobilov, ktoré na Slovensku nie sú dostupne. Kompletný zoznam 15 krajín, z ktorých sa na Slovensko dováža najviac ojazdených automobilov, nájdete tu.
Bez ohľadu na to, z ktorej krajiny sa rozhodnete pre dovoz ojazdeného vozidla, vždy odporúčame overiť si históriu a stav vozidla, ako aj poplatky a ďalšie náklady spojené s kúpou vozidla zo zahraničia. Ak sa rozhodnete kúpiť auto zo zahraničia, ale z akéhokoľvek dôvodu si týmto krokom nie ste istí, určite využite pomoc profesionálov, aby ste pri kúpi nestúpli vedľa, ušetríte tak peniaze aj veľa času, ktorý by ste strávili papierovaním a vybavovaním na úradoch.
Zdroj článku: carVertical.com
Odborné Autoporadenstvo
Najnovšie príspevky od Odborné Autoporadenstvo (zobraziť všetky)
- Medzinárodné údaje o automobiloch – najlepší prostriedok na zníženie podvodov s ojazdenými autami v Európe - 23 novembra 2024
- Podvody s tachometrom: ako odhaliť a vyhnúť sa kúpe auta so stočenými kilometrami? - 8 novembra 2024
- Transparentnosť trhu s ojazdenými autami na Slovensku v priebehu roka klesla - 25 októbra 2024
- Stáčanie kilometrov je bežné pri autách s vysokým počtom najazdených kilometrov, no poškodenia sú bežné pri akejkoľvek najazdenej vzdialenosti - 11 októbra 2024
- Zatopené auto: ako ho rozpoznať a má zmysel ho kupovať? - 1 októbra 2024