Každá krajina má množstvo cestných zákonov, ktorých cieľom je predovšetkým zvýšiť bezpečnosť na cestách a zaistiť rešpekt voči ostatným. Niektoré z nich však môžu byť veľmi netradičné, a to nielen pre turistov, ale aj pre miestnych vodičov. Chceli by ste vedieť, ktoré zákony to sú? Odborníci zo spoločnosti carVertical spísali v nasledujúcom článku tie najzaujímavejšie.
Cez kaluže len pomaly
Stalo sa vám už niekedy, že ste jedného či viacerých chodcov ošpliechali vodou z kaluže? Ak plánujete cestovať do Spojeného kráľovstva, dávajte si na to pozor. Ide totižto o priestupok, za ktorý môžete dostať pokutu od 100 £ do 5 000 £ a k tomu aj trestné body.
Nulová tolerancia hluku
Pre Švajčiarov je nočný pokoj tak dôležitý, že majú niekoľko zákonov, ktoré vo vybraných hodinách zakazujú robiť väčší hluk. Napríklad v čase od 22:00 do 7:00 nesmiete hlasno zabuchnúť dvere auta, kapotu alebo kufor.
Vodiči majú taktiež zakázané prudko zrýchľovať a rušiť pokoj v obytných zónach. Dokonca, pri zastavení na semafore musia vypnúť motor.
Najdivnejšie zákony sú v USA
S najneobvyklejšími cestnými zákonmi sa stretnete v USA. Napríklad v Youngstowne v štáte Ohio je nezákonné, aby vášmu autu došiel benzín. Úrady sa takýmto spôsobom snažia motivovať vodičov k tomu, aby si kontrolovali hladinu paliva v nádrži a vyhli sa tak nútenému zastaveniu, kvôli ktorému by mohli blokovať a ohroziť ostatných účastníkov cestnej premávky.
V New Jersey zas platí, že personalizované evidenčné čísla sú určené len pre skutočne zodpovedných vodičov. Naopak tým, ktorí boli prichytení, že šoférovali pod vplyvom alkoholu alebo nedodržiavali zákony, ich môžu úrady zakázať až na 10 rokov.
Netradičné zákony má aj Fenwick Island v štáte Delaware, kde nemôžete v aute spať, variť a ani sa prezliekať.
Žiadne rozptyľovanie počas jazdy
Vodiči by sa mali počas jazdy sústrediť len na šoférovanie. Mnohé krajiny preto zakazujú rôzne aktivity, ktoré by mohli spôsobovať rozptyľovanie. Napríklad na Cypre je počas jazdy zakázané jesť a piť.
Vystrčenie ruky von z okna
V Austrálii majú vodiči zakázané vystrkovať ruky alebo iné časti tela von z okna. Tento zákon má za cieľ zabrániť rôznym nehodám, ku ktorým by mohlo dôjsť v prípade, že auto bude prechádzať v tesnej blízkosti iných vozidiel.
Jedinou výnimkou je situácia, keď vodičovi nefungujú smerovky a svoj zamýšľaný smer musí ostatným ukázať rukou.
Autokamery nie sú povolené úplne všade
Autokamery sú skvelým pomocníkom, no dávajte si pozor na zákony v krajinách, do ktorých plánujete vycestovať. Vo Švajčiarsku je kamera povolená iba na zachytenie dôležitých udalostí na cestách. Nemôžete ju mať zapnutú nepretržite. Okrem toho tiež platí, že osoby, ktoré kamerou natočíte, musia byť o tejto skutočnosti informované.
„Zatiaľ, čo niektoré krajiny vodičom umožňujú používať autokamery na objasnenie okolností dopravnej nehody, v iných je ich používanie prísne kontrolované alebo úplne zakázané,“ hovorí Matas Buzelis, odborník na automobilový priemysel zo spoločnosti carVertical.
Portugalsko je v tejto súvislosti pravdepodobne najprísnejšie. Nahrávanie ostatných účastníkov cestnej premávky je zakázané, pričom samotná autokamera sa nesmie nachádzať vo vozidle. Autokamery následne nie sú povolené ani v Luxembursku, no tu ich už v aute môžete mať.
V Nemecku a Belgicku sú autokamery povolené, no zákony jasne definujú, akým spôsobom môžete použiť nahraté zábery, aby ste ochránili súkromie natočených osôb.
Zákaz používania slúchadiel
Mnoho dopravných nehôd vzniká kvôli nedostatočnej koncentrácii. Francúzsko preto v roku 2015 zaviedlo zákon, ktorý zakazuje používanie slúchadiel počas šoférovania.
Podľa zákona sa vodič, ktorý telefonuje (a to aj v prípade, že používa handsfree súpravu) nemôže plne sústrediť na jazdu, čím zvyšuje riziko vzniku dopravnej nehody. Tento zákaz pritom platí pre všetkých vodičov vrátane cyklistov.
Používanie ciest len v určité dni
Hlavné mesto Filipín Manila určuje, v ktoré dni môžete použiť niektoré cesty, aby minimalizovalo zápchy a zefektívnilo premávku. Robí tak na základe evidenčných čísel. Napríklad, ak vaša poznávacia značka končí jednotkou alebo dvojkou, nemôžete využívať určité cesty v pondelok od 7:00 do 19:00. Viacerí vodiči však tento zákon obchádzajú tak, že si zaobstarajú dve autá a použijú vždy to, ktoré v daný deň môže prechádzať cez vybrané úseky.
Pohyb áut obmedzujú aj niektoré ázijské krajiny. Napríklad v Jakarte v Indonézii môžu určité ulice a cesty používať len autá s minimálne troma ľuďmi.
Udržiavanie čistého auta
V prípade, že sa chystáte do Rumunska, myslite na čistotu svojho vozidla. Ak totižto policajti uvidia, že máte veľmi znečistené okná, ktoré vám bránia vo výhľade, môžete dostať pokutu.
Rumunské zákony presne nešpecifikujú úroveň znečistenia vozidla, kvôli ktorej vás môžu policajti zastaviť. Každý prípad sa hodnotí individuálne.
Žiadne bezpečnostné pásy počas cesty na ľade
Estónsko počas zimy sprístupňuje tzv. ľadové cesty, ktoré vodičom umožňujú skrátiť si svoju trasu tým, že prejdú cez zamrznuté jazero alebo rieku. Cestovanie na ľade sa spája s rôznymi rizikami, preto ho regulujú viaceré zákony.
Na ľadových cestách nie je povolené predbiehanie iných vozidiel a počas jazdy sa nesmú používať bezpečnostné pásy. Zároveň platí, že vodiči môžu po týchto úsekoch prechádzať len za denného svetla a pri viditeľnosti na vzdialenosť minimálne 300 metrov.
Cestovanie po ľadových cestách je zakázané počas hmlistých dní, keď je viditeľnosť len na niekoľko desiatok metrov.
„Aj keď zákaz pripútania sa na ľadových cestách môže znieť zvláštne, zvyšuje šancu na únik z vozidla v prípade, že by sa prepadlo do vody,“ hovorí Buzelis.
Tento článok má iba informatívny charakter a neponúka právne poradenstvo. Z dôvodu neustáleho vývoja oblasti práva nemusí byť obsah aktuálny.
Odborné Autoporadenstvo
Najnovšie príspevky od Odborné Autoporadenstvo (zobraziť všetky)
- Podvody s tachometrom: ako odhaliť a vyhnúť sa kúpe auta so stočenými kilometrami? - 8 novembra 2024
- Transparentnosť trhu s ojazdenými autami na Slovensku v priebehu roka klesla - 25 októbra 2024
- Stáčanie kilometrov je bežné pri autách s vysokým počtom najazdených kilometrov, no poškodenia sú bežné pri akejkoľvek najazdenej vzdialenosti - 11 októbra 2024
- Zatopené auto: ako ho rozpoznať a má zmysel ho kupovať? - 1 októbra 2024
- Slováci potrebujú viac ako polročný plat na to, aby si mohli dovoliť ojazdené auto. To je menej ako väčšina Európy - 23 septembra 2024